ربات زالو مانندی که می تواند از دیوار بالا برود

  • توسط پوریا اسدی
  • ۲۵/۰۲/۱۳۹۸
  • ۰

تصویر بالا یک ربات با نام Longitudinally Extensible Continuum است که توسط Hirudinea ساخته شده است و می‌تواند بدن خود را بلند کرده و از دیوار صعود نمابد، درست مثل زالو. ربات از یک شلنگ دوش با دو قطعه‌ی مکنده تشکیل شده است. این دستگاه بخشی از روند رو به رشد روبات‌های نرم است که منعطف و قابل تطابق با محیط هستند.

نه تنها LEeCH می‌تواند از دیوار بالا برود، بلکه می‌تواند در سطوح افقی نیز حرکت کند. این ویژگی باعث می‌شود که اولین روبات نرم و منعطف با قابلیت حرکت آزادانه روی سطوح دیوار باشد.

یک ربات دیوارنورد می‌تواند برای انجام وظایفی مانند بازرسی و نگهداری ساختمان یا عملیات جستجو و نجات بعد از بلایای طبیعی مورد استفاده قرار بگیرد.

برای طراحی روبات، دانشمندان از طبیعت الهام گرفته‌اند و از طریق حرکات موجوداتی مانند آمیب، کرم‌ و هشت‌پا‌ چنین رباتی را ساخته‌اند. بر طبق مقاله رهبر تیم و دانشیار گروه مهندسی مکانیک در دانشگاه تکنولوژی Toyohashi، دکتر Tomoaki Mashimo حرکت این ربات‌ها “امن، قوی، و سازگار است و وعده‌ای بزرگ برای برنامه‌های کاربردی در محیط‌های پیچیده است”. دکتر Fumiya Iida ، متخصص رباتیک در بخش مهندسی دانشگاه کمبریج می‌گوید این ارگانیسم‌ها “به طور کامل از پتانسیل ارائه شده توسط ساختار نرم خود بهره برداری می‌کنند.”

پیاده سازی عملی سه لوله انعطاف پذیر که LEECH را تشکیل می‌دهند، از یک کار روزانه انسان الهام گرفته ‌شده است: دوش گرفتن.

دانشجوی دکترا Ayato Kanada،  نویسنده اصلی این مقاله گفت:

من به این ایده در حمام خانه‌ام دست یافتم. وقتی که به طور تصادفی آب را تا حد ممکن باز کردم، شلنگ دوش به طرز وحشیانه‌ای شروع به حرکت نمود. سپس یک ایده به ذهن من رسید که اگر بتوانم یک شلنگ را دستکاری کنم، ممکن است بتوانم ربات را با حرکت پویا مانند موجود زنده بسازم.

چالش بعدی برای تیم یافتن راهی برای بهبود حرکت روبات در سه بعد است، در حال حاضر LEeCH تنها می‌تواند در یک مسیر محدود حرکت کند. آنها همچنین به دنبال راه‌هایی برای ایجاد ربات پایدار در مقابل فشار و موقعیت‌‎هایی با حداکثر کشش و کنترل دشوار هستند.

یافته‌های اینپژوهش در مجله Soft Robotics منتشر شده است.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس