ثابت ماندن دمای بدن با لباس‌های هوشمند

  • توسط پوریا اسدی
  • ۰۴/۰۳/۱۳۹۸
  • ۰

تنظیم مجدد درجه‌ی تهویه هوا یا قرار دادن و برداشتن لایه‌های اضافی لباس، همیشه عملی‌ترین و راحت‌ترین راه برای تنظیم دمای بدن شما نیست. آیا همه چیز آسان‌تر نمی‌شود اگر شما می‌توانستید از فناوری وسایل پوشیدنی هوشمند برای حل این مشکل  استفاده می‌کردید؟ یک پروژه تحقیقاتی جدید توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو برای میسر کردن این راه‌حل تلاش می‌کند.

آنها فناوری پوشیدنی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند در لباس‌های آینده تعبیه شود، به این ترتیب شما دمای مطلوب را حفظ می‌کنید و همچنین از مصرف بیش از حد تهویه مطبوع و وسایل گرمایشی جلوگیری خواهد کرد. این فناوری به نظر می‌رسد شبیه به پچ خنک کننده Embr باشد که در ابتدا توسط یک تیم از محققان موسسه فناوری ماساچوست توسعه داده شده است. با این حال، بر خلاف این دستگاه، خنک کننده و پچ گرمایی دانشگاه کالیفرنیا درصدد است تا به طور گسترده‌ای به تمام اقلام لباس برای کنترل بهتر درجه حرارت بدن کمک کند.

رنکن چن، استاد گروه مهندسی مکانیک و هوافضا، به Digital Trends گفت

شما اساسا می‌توانید آن را به عنوان لباس‌های تهویه مطبوع در نظر بگیرید. این فناوری از اثر شناخته شده ترموالکتریک برای پمپ کردن گرما با کمک برق استفاده می‌کند. در حالیکه دستگاه‌های ترموالکتریک برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، ما استراتژی‌های جدیدی را برای انعطاف‌پذیری و قابلیت پوشیدن آن اتخاذ نموده‌ایم تا برای تنظیم دمای بدن بدون فن یا گرمای اضافی مناسب باشد. بر خلاف لباس‌های خنک کننده سنتی که معمولا از آب یا یخ استفاده می‌کنند، دستگاه‌های ما به طور کامل با شکل ثابت و سبک وزن هستند و می‌توانند به طور دقیق دما را کنترل کنند.

این پچ از آلیاژهای مخصوص ترموالکتریک ساخته شده است که در بین ورق‌های الاستومری قابل انعطاف قرار دارد. در آزمایش‌هایی که شامل نمونه اولیه بازوبند بود، مهندسان نشان دادند که تکنولوژی آنها می‌تواند ظرف چند دقیقه دمای پوست را خنک کند و سپس آن را در حدود پارامترهای دمای مشابه حفظ نماید. از آنجا که هدف آن استفاده در توسعه لباس‌های هوشمند است، تکه‌ها طوری طراحی شده‌اند که قادر به کشیدن، خم شدن و چرخش بدون آسیب رساندن به آنها و یا خنثی کردن عمل خنک کاری آنها باشد. این ویژگی‌ها توسط یک بسته باطری انعطاف‌پذیر ممکن شده که از مجموعه‌ای از سلول‌های سکه مانند متصل به سیم‌های مسی تعبیه شده در مواد کشنده قابل دسترسی است. حتی برد این فناوری نیز قابلیت کشسانی دارد.

چن در ادامه گفت:

دستگاه‌ها مخصوصا برای افرادی که دارای شرایط سلامتی خاص بوده یا در معرض گرمای بیش از حد، مانند بیماری مولتیپل اسکلروزیس هستند مناسب خواهد بود. همچنین افرادی که مشغول فعالیت خاص مانند کارگران ساختمانی، ورزشکاران  و فعالیت‌های دیگر در فضای باز هستندمی‌توانند از آن استفاده کنند.

مقاله ای که این تحقیق را شرح داده اخیرا در مجله Science Advances منتشر شده است. چن گفت که این تیم به طور فعال بر روی تجاری سازی این محصول تلاش می‌کند.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس