ثبت آسان کسب و کار‎های جعلی در گوگل مپ

  • توسط محمدرضا موسوی
  • ۰۳/۰۴/۱۳۹۸
  • ۰

گوگل مپ نرم‎افزاری است که بیش از یک میلیارد کاربر در سرتاسر جهان ماهیانه از آن استفاده می‎کنند. این نرم‌افزار که اطلاعات بسیاری در آن نهفته است مورد هجوم کلاه‌برداران قرارگرفته که در ادامه به آن می‎پردازیم. با تکفارس همراه باشید.

بر اساس گزارش نشریه Wall Street Journal، گوگل مپ پر از کسب‌وکارهایی جعلی است که وجود خارجی ندارند. بسیاری از این محل‎های جعلی برای تغییر مسیر مراجع کنندگان کسب‌وکارهای مختلف توسط رقبایشان ثبت شده‎اند. این نشریه تعداد کسب‌وکارهای جعلی ثبت شده در گوگل مپ را حدود ۱۱ میلیون برآورد کرده است.

گوگل پس از تأمین هزینه پژوهشی علمی در سال ۲۰۱۷، مدعی شده بود بر اساس آن احتمال مواجه با کسب‌وکارهای جعلی تنها ۰٫۵ نیم درصد برای کاربران در جست‌وجوهای محلی است اما تحقیقات دیگری که توسط وال‌استریت ژورنال صورت گرفت حاکی از چیز دیگری بود. در یک جست‌وجو‎ برای پیدا کردن خدمات لوله‌کشی در نیویورک که توسط ژورنال صورت گرفت، مشخص شد که ۱۳ تا از ۲۰ مورد نسخت نمایش داده شده در لیست گوگل، نشانی‎های جعلی بودند و تنها دو مورد از آنها مطابق با دستور‎العمل‎ گوگل‎های بود.

اکثر کسب‌وکارها در محل‎های ثبت شده وجود ندارند و برخی خدمات تجاری نظیر پیمان‎کار‎ها، تعمیر‎کار‎ها و تعمیرگاه‎های خودرو‎، بیشترین صدمه را از این کلاه‎برداری‎ها متحمل شده‎اند. گوگل این سرویس‎های جعلی را خار‎هایی در اینترنت می‎داند که مردم در زمان‎های اضطراری و هنگامی که فرصت زیادی برای تحقیق در مورد اعتبار آن‎ها ندارند به آن‎ها مراجعه می‎کنند. البته در این پژوهش صورت گرفته مشخص شد که اکثر هتل‎ها و رستوران‎ها در مکان ثبت شده خود قرار دارند.

گوگل از روش‎های گوناگونی همچون ارسال پیام الکترونیکی، تماس گرفتن و یا ارسال رمز، مشروعیت کسب‌وکارهایی که خواهان عضویت در Google Map هستند را تائید می‎کند اما به نظر می‎رسد که کلاه‌برداران به‌راحتی با استفاده از نشانی‎ها و شماره تماس‌های جعلی می‎توانند این سیستم را دور بزنند. این ضعف در سیستم موجب ضرر کسب‌وکارها و مردم و در عین حال سود کلاه‌برداران و خود کمپانی گوگل شده است. این شرکت کسب‌وکارهایی جعلی‎ شناسایی شده در بررسی وال‌استریت ژورنال را از رده خارج کرده است همچنین به ژورنال اطلاع داده است که تدابیر امنیتی جدید برای مقابله با مشاغل جعلی در نظر گرفته شده است.

جالب است بدانید چند روز پیش، گوگل اعلام کرد که کسب کار‎های ثبت شده می‎توانند با استفاده از گزینه تجارت من، پروفایل خود را شخصی‌سازی کنند. کسب‌وکارها می‎توانند برای مشتریانی که اولین بار به آن‎ها مراجعه می‎کنند، تخفیف‎ در نظر بگیرند، درخواست URL های کوتاه‎تر کنند و از تصاویری استفاده کنند که قدرت جذب مشتریان بیشتری را دارند.

گوگل در تلاش است تا نرم‌افزار گوگل مپ را به رقیب قدرتمندتری برای Yelp تبدیل کند اما چنانچه قصد حمایت از کسب‌وکارهای واقعی را دارد، ابتدا باید تجارت‎های جعلی را از میان بردارد. این شرکت در فرسته اخیر خود اظهار داشت که تدابیری را در نظر گرفته که کاربران بتوانند کسب‌وکارهای جعلی را گزارش دهند.

قبلی «
بعدی »

m.rezamousavi1997@gmail.com

پاسخی بگذارید

آخرین اخبار

یادگیری و آموزش

بازی و اپلیکیشن

تلگرام تکفارس