10 قابلیت مهم روترهای وایرلس – بخش دوم

10 قابلیت مهم روترهای وایرلس – بخش دوم

- درباید بدانیم!, مقالات
73
۰

4) کیفیت سرویس

کیفیت سرویس که به اختصار QoS نوشته می‎شود، راهی برای بهینه سازی راندمان شبکه شما با اولویت بخشی به انواع خاصی از دیتا هاست.

زمانیکه پهنای باند شما توسط چندین نرم افزار و دستگاه پر شده است، شما با کاهش چشمگیر کیفیت سرویس اینترنت خود روبرو خواهید شد. نرم افزارهایی که در این مورد نقش دارند، آن هایی هستند که به پهنای باند بالایی نیاز دارند مثل تماس‎های تصویری و یا بازی‎های آنلاین.

با QoS شما می‎توانید به سادگی به روتر خود بگویید که اولویت را به ترافیک مربوط به نرم افزار هایی که پهنای باند کمتری می‎خواهند و یا اهمیت کمتری دارند را در رتبه خاصی قرار دهد. مانند پشتیبان گیری برای سرویس‎های ابری که در پس زمینه در حال اجرا هستند.

بعضی از روتر‎ها همچنین سرویس WMM را ارائه می‎دهند که مخفف Wi-Fi Multimedia است، این سرویس نوع خاصی از QoS می‎باشد. زمانیکه این سرویس فعال باشد، بصورت خودکار به صداها، ویدئوها، دیتا تصویری اولویت می‎دهد تا بتواند بازدهی بهتری برای فایل‎های چندرسانه ای داشته باشد.

qos

5) کانال ها

روتر‎های وایرلس اطلاعات را در کانال‎های مختلفی منتقل می‎کنند. اگر تعداد زیادی روتر در مجاورت یکدیگر قرار داشته باشند و همه آن‎ها به شکلی تنظیم شده باشند که از یک کانال مشابه استفاده کنند، سیگنال‎های آن‎ها ظاهرا با هم برخورد داشته و باعث ایجاد راندمان پایین در سرویس‎های آن‎ها می‎شوند، که بر روی روترهایی که تحت اثر این مورد قرار گرفته اند تاثیر می‎گذارند.

بسیاری از روتر‎ها برای انتقال اطلاعات به صورت خودکار بهترین کانال را انتخاب می‎کنند. اما اگر روتر شما این عمل را انجام نمی دهد و یا با راندمانی پایین تر از حد انتظارتان روبرو شده اید، به امتحان این مورد می‎ارزد که خودتان به صورت دستی روتر را به کانال دیگری منتقل کنید و ببینید که آیا تغییری در جهت بهتر شدن نتایج کار با روترتان مشاهده می‎کنید و یا نه.

channel

شما می‎توانید بهترین کانال برای روتر خود بیابید، برای این کارمی توانید از اپلیکیشن‎های WiFi Analyzer app برای اندروید و WiFiInfoView برای ویندوز و یا از ابزار داخلی سیستم عامل مک استفاده کنید( کلید Alt را نگه دارید و برای آیکون Wi-Fi کلیک کنید.)

6) باند با فرکانس 5 گیگاهرتز

اگر روتر شما از فناوری 802.11ac استاندارد در Wi-Fi پشتیبانی می‎کند، پس می‎تواند از فرکانس 5 گیگاهرتز نیز پشتیبانی کند که از 2.4 گیگاهرتز استفاده شده در روتر‎های قدیمی تر، بهینه تر و جدیدتر است.

ضحبت‎های ضد و نقیضی درباره ی استفاده از این فرکانس وجود دارد، اما اگر واقعا فرکانس کاری دستگاه را تا 5 گیگاهرتز بالاتر ببریم با مشکلات کمتری روبرو شده و پایایی بهتری را در شبکه خواهیم دید که بصورت بالقوه سریع تر نیز می‎باشد این درحالیست که فرکانس 2.4 گیگاهرتز دارای رنج گسترده تری است. نبود مداخلات فرکانسی در این فرکانس باعث می‎شود تا فرکانس 5 گیگاهرتز عملکرد بهتری را نمایش دهد، زیرا امواج دستگاه هایی مانند اجاق‎های مایکروویو و دستگاه‎های نظارت نوزاد در باند 2.4 گیگاهرتز کار می‎کنند.

netgear

اما پیش از اینکه این تغییر را اعمال کنید، باید بدانید که دستگاه‎های مورد نظر شما که به این شبکه متصل هستند باید بتوانند به این باند فرکانس متصل شوند. بعضی از روترها می‎توانند در هر دو باند فرکانسی فعالیت کنند، اما اگر روتر شما از این قابلیت پشتیبانی نمی کند، شما مجبورید با باند فرکانسی که تمامی دستگاه‎های شما از آن پشتیبانی می‎کنند کار کنید.

1+

ارسال یک دیدگاه

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

سامسونگ بصورت رسمی A9 Pro را در چین عرضه می‎کند

پس از یک سری از تصاویر و اطلاعات